Просвітницький проєкт онлайн-музей “UA.HERITAGE”

Просвітницький проєкт

Період впровадження проєкту:
Ініціювали у 2021 році. Статус — активний (довгостроковий).
Завдання:
Пріоритетним завданням проєкту ми бачимо широку популяризацію та всебічну промоцію маловідомої сторінки національної історії й культури в Україні та за кордоном.
Необхідність створення онлайн-музею Української вишивки авангарду зумовлена низькою обізнаністю про унікальне явище, що зародилося в українських селах на початку ХХ ст., мало схвальні відгуки, але було штучно знищене в часи більшовицького терору.
До цього моменту правдива інформація про винятковий експеримент зі співпраці народних майстрів та художників авангарду була зосереджена переважно на паперових носіях, а знання про нього лишалося прерогативою наукових кіл.
Є запит на отримання візуальної та описової інформації серед представників освітньої сфери та фешн-індустрії в Україні, а також молодих дослідників-науковців за кордоном (Велика Британія, Польща).
Створюючи онлайн-музей, ми мали такі мотиви:
- Наш культурний спадок до кінця не пізнаний.
- Він більш креативний, ніж зазвичай вважають
- Він гідний уваги світової мистецької спільноти.
Інформація про феномен української вишивки авангарду і пов’язаний із ним доробок має бути загальнодоступною, зокрема для людей з ураженням зору.
Рішення:
Проєкт має потужну освітню складову і відкриває широкому загалу маловідому сторінку українського мистецтва.
В орбіту ініціативи вже залучено людей різної статі та віку: вихованців Київського палацу дітей та юнацтва; викладачів гуртків дитячої творчості; дослідників історії української культури та вишивки зокрема; представників українських торговельних марок; бізнес, що адаптує інформацію для людей з особливими потребами; представників культури; музейні інституції.
Сформовано команду волонтерів (українські журналісти, вітчизняні та закордонні дослідники), яка працюватиме над подальшим систематичним наповненням ресурсу онлайн-музею актуальними матеріалами, що осмислюють питання національної ідентичності.
Курс «Український авангард у бісері» занесено до навчального плану на 2021—2022 рр. Київського палацу дітей та юнацтва.
Заплановано майстер-класи з відродження традиційної для ХІХ — початку ХХ ст. техніки художньої гладі. Також буде проведено творчі воркшопи із сучасного прочитання та відтворення теми «Українська вишивка авангарду» для дизайнерів і представників фешн-індустрії із застосуванням новітніх матеріалів і технік.
Напрацьовано матеріали, що дадуть змогу ініціювати проведення круглих столів та панельних дискусій за участі представників міжнародних спільнот, що для них проблема втрати унікальних культурних явищ за часів радянської диктатури теж актуальна. Це допоможе напрацювати план дій з повернення української вишивки авангарду у вітчизняний та світовий культурний простір.
Результат:
Уперше на одному ресурсі зібрано зразки автентичних ескізів, відтворені за ними модерні та власне авангардні вишивки, а також інформацію, що підтверджує належність цього унікального явища до українських теренів.
Сталість наявна в цьому проєкті не лише на рівні ідеї. Друк зразків експонатів з переробленого пластику й адаптація описового матеріалу для людей з ураженням зору сприяє поширенню інклюзивності та екологічності у сферах мистецтва й освіти.
Попередньо погоджено проведення офлайн виставок та презентації першого у своєму роді онлайн-музею української вишивки авангарду в мистецьких локаціях Польщі, Монако, Франції.
Створення онлайн-музею закладає підґрунтя для ефективної промоції маловідомої сторінки української історії за кордоном. Проєкт також вочевиднює факт, що наш культурний спадок до кінця не пізнаний і гідний уваги світової мистецької спільноти.
Ми створюємо освітні, просвітницькі та дискусійні майданчики, що уможливить таке:
- Отримання й поширення вичерпної інформації про унікальне культурне явище початку ХХ ст., народжене в Україні
- Сучасне творче прочитання доробку майстрів вишиваного авангарду представниками дизайнерських спільнот.
- Збереження та відродження притаманних вишиваному авангарду традиційних технік (освітні ініціативи).
- Відтворення доробку митців минулого в сучасних техніках та матеріалах.
Категорія: Економічний розвиток
Претендент:
Школа кравецької майстерності й дизайну “Tailors School”

Про компанію:
«Tailors School» — це школа кравецької майстерності та дизайну, створена 2016 року. Із 2017 вона реалізує низку соціальних ініціатив, об’єднаних в проєкт «Стале майбутнє». В межах проєкту надається фінансова допомога для освіти, допомога підліткам із вадами слуху, які мріють бути дизайнерами, навчання батьків, чиї діти мають ДЦП, а також промоція безвідходного дизайну серед дітей.
Цілі Сталого Розвитку


Партнери:
- Національний музей українського народного декоративного мистецтва
- The Courtauld Institute of Art — інститут історії мистецтва, що входить до складу Лондонського університету (Велика Британія)
- Вікторія Зирянська — членкиня Асоціації професійних художників Франції (MDA), Національного комітету Князівства Монако та Міжнародної асоціації образотворчого мистецтва при ЮНЕСКО (Франція, Монако)
- France Trade Fashion Group (Франція. Париж)
- Кропивницький музей музичної культури імені Кароля Шимановського
- КДАДПМіД імені Михайла Бойчука
- Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України
- Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова
- Академія сучасного мистецтва імені Сальвадора Далі
- Київський національний університет технологій та дизайну
- Компанія «Брайль-Україна»
- Fabricator (інноваційна лабораторія швидкого прототипування)
- Національна Асамблея людей з інвалідністю України
- Всеукраїнське об’єднання «Вінничанка»
- Київський Палац дітей та юнацтва
- ГО “New Fashion Zone” (міжнародний конкурс молодих дизайнерів)
- Український Подіум (організатор міжнародних виставок)
- Громадська спілка «Національне галузеве партнерство в легкій промисловості України “FashionGlobusUkraine”»
- Аrts graphic Elena DIVID
- Кам’янський державний історико-культурний заповідник