STEAM-CAMP: лідерська освітня програма для вчителів

STEAM-CAMP: лідерська освітня програма для вчителів

1200px-Flag_of_Ukraine.svg

Період впровадження проєкту:

Грудень 2020 – вересень 2021

Завдання:

Група Метінвест системно реалізує програми соціального партнерства в містах присутності, спрямовані, зокрема, і на розвиток освіти. З моменту заснування компанія інвестувала понад 180 млн гривень в освітні проєкти та впровадження новітніх інноваційних рішень у сфері навчання.

 

Нині школярі в Україні втрачають інтерес до точних предметів, а їхня успішність погіршується. Лише приблизно 30% випускників у Маріуполі, Запоріжжі та Кривому Розі, у яких працюють підприємства Групи Метінвест, обирають точні науки, зокрема математику, фізику, хімію, для складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Після закінчення школи більшість підлітків віддає перевагу гуманітарним наукам: іноземним мовам, географії, історії України. І лише 6–8% із них набирають необхідну кількість балів для вступу до вищих навчальних закладів (ВНЗ) на технічні спеціальності.

Водночас за результатами Міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів (PISA), українські учні майже на рік навчання відстають від своїх ровесників із розвинених країн ОЕСР, а їхні результати в середньому на 100 балів нижчі, ніж у Сингапурі або Китаї. Причому найбільше прогалин у знаннях українські школярі мають із математики. В умовах пандемії COVID-19, коли навчання у школах перейшло в онлайн-формат, викладати точні науки стало ще складніше і з’явилася критична потреба в сучасних підходах до навчання. Водночас промисловий регіон України й, зокрема, міста Маріуполь, Запоріжжя, Кривий Ріг,  потребують технічних спеціалістів і професіоналів, особливо в металургійній промисловості, а підприємства Групи Метінвест потребують талановитих молодих кадрів.

Рішення:

STEAM CAMP – лідерська освітня програма для вчителів точних предметів: математики, фізики, хімії та інформатики – у трьох індустріальних містах країни: Маріуполі, Кривому Розі, Запоріжжі, де розташовані основні підприємства Групи Метінвест. Головною метою проєкту є поліпшення якості STEAM-освіти в школах, зацікавлення дітей у вивченні точних наук та надання викладачам необхідних знань та навичок, новітніх підходів до навчання, які дадуть змогу підвищити рівень знань випускників, що обирають на ЗНО STEAM-дисципліни. 

 

Проєкт також дає змогу створити спільноту проактивних учителів та сприяє зменшенню відтоку молоді та кадрів з індустріального регіону України. 

Загалом учасниками проєкту в трьох містах – Маріуполі, Кривому Розі та Запоріжжі – стали понад 500 найбільш мотивованих вчителів точних наук  закладів загальної середньої  та професійно-технічної  освіти, які успішно пройшли двоетапний відбір, що складався з написання есе та відеотестування.  

Протягом лютого-червня 2021 року для вчителів фізики, хімії, математики та інформатики  було проведено 5 триденних тематичних модулів з розвитку «м’яких» навичок: лідерського потенціалу, запровадження нових технологій в освіті, діджиталізації, ефективної комунікації, нового мислення в освіті та роботі з інформацією. 

До навчального процесу було залучено майже 50 найкращих в Україні спікерів та менторів, зокрема професорів та докторів наук національних вишів країни та досвідчених освітян-практиків, які передавали вчителям свій досвід та навчали нових інструментів та навичок, необхідних для побудови Школи майбутнього.  

Водночас протягом усього періоду імплементації програми було забезпечено міжмодульний менторський супровід її учасників. 

Під час проєкту вчителі працювали у групах для розробки комплексів інтегрованих уроків з профорієнтаційними елементами на різноманітні тематики «STEM у моєму місті», «Атлас STEM професій», «STEM у космосі», «STEM у туризмі» тощо. 

Програма STEAM CAMP передбачає також мотиваційну складову для учасників: вчителі отримають винагороди за кожного учня чи ученицю, які успішно склали ЗНО з математики, фізики чи хімії та вступлять на технічні спеціальності у рідних містах. 

У межах проєкту, у партнерстві з освітньою ініціативою STEM is FEM, що її підтримують ООН Жінки та ЮНІСЕФ, у трьох містах були відкриті виставки «Наука – це вона», що мають на меті популяризацію науки серед молоді та дівчат зокрема. 

Група Метінвест профінансувала програму та долучилася до її реалізації від початку до кінця. З огляду на зацікавленість у підготуванні висококваліфікованих кадрів для підприємств Групи Метінвест фахівці компанії:

– взяли участь у попередньому аналізі для проєктування та створення концепції програми;

– стежили за виконанням програми,

– координували впровадження елементів професійної спрямованості під час курсу;

– організували візити учасників програми на підприємства Групи Метінвест;

– стали членами журі для оцінки презентацій викладачів;

– керівники підприємств Групи Метінвест взяли участь у церемоніях відкриття та закриття STEAM CAMP, щоб донести, чому проєкт такий важливий для металургійної компанії.

 

Результат:

STEAM CAMP – це унікальний проєкт в Україні з огляду на його масштаб та безпрецедентний вплив на сферу освіти.

За підсумками проєкту понад 500 вчителів STEAM-дисциплін – учасників проєкту випробували та впровадили в навчальний процес понад 30 нових діджитал-інструментів, розробили понад 450 інтегрованих уроків з профорієнтаційними елементами, які стали основою великої партнерської платформи для вчителів точних наук з обміну досвідом і розвитку лідерського потенціалу. З початком навчального року більше ніж 5 000 учнів із понад 200 шкіл у Маріуполі, Кривому Розі та Запоріжжі отримуватимуть знання із застосуванням новітніх інструментів та  авторських методик.

Проєкт допоможе підвищити інтерес учнів до точних наук та збільшить кількість молодих людей, що присвячуватимуть своє життя технічному напряму. Він сприятиме розвитку регіону та країни в цілому. Проєкт STEAM CAMP спрямований на покращення якості викладання точних предметів й охоплює таким чином один із найважливіших соціальних аспектів життя: якісна освіта, що в майбутньому дає змогу конкурувати на ринку праці. 

Реалізація такої програми є дуже важливою для сталого розвитку міст, де розташовані підприємства Групи Метінвест. Очікується, що для Групи Метінвесту як гірничо-металургійної компанії цей проєкт сприятиме залученню висококваліфікованих кадрів та технічних фахівців у майбутньому. Водночас STEAM CAMP є проєктом великого партнерства з місцевими громадами та низкою зацікавлених сторін на національному і міжнародному рівні, що сприяє зміцненню відносини з ними.

 

Категорія: Суспільство

Претендент:

Група Метінвест

metinvest

Про компанію:

Метінвест – це міжнародна вертикально інтегрована гірничо-металургійна група компаній, до структури якої входять підприємства в Україні, ЄС, Великобританії та США, а також мережа продажу в основних регіонах світу. Група контролює весь виробничий ланцюжок: від видобутку залізної руди та коксівного вугілля до виробництва та продажу напівфабрикатів і готової продукції зі сталі.

Цілі Сталого Розвитку

4
5
8
11
17

Партнери:

STEAM-CAMP – це проєкт широкого партнерства за підтримки Групи Метінвест, що його реалізують громадські організації «Фонд розвитку Маріуполя», «Запоріжжя.Платформа спільних дій», «Криворізька фундація майбутнього» у партнерстві з трьома муніципалітетами: Маріуполь, Кривий Ріг, Запоріжжя,  двома університетами: Маріупольський державний університет та Запорізький національний університет, а також із тренінговим центром «Епоха інтернаціональної освіти» та Асоціацією молодіжних працівників України, освітньою ініціативою STEM is FEM.