Співжиття заради збереження (P1198)

Співжиття заради збереження (P1198)

ukraine

Період впровадження проєкту:

2019-2020

Завдання:

Проєкт “Співжиття заради збереження” націлений на вивчення, моніторинг та збереження рідкісних видів великих хижаків (ведмідь та рись) в Україні на території їх поширення – Карпати та Полісся, а також на зменшення конфліктів між людьми та дикою природою шляхом впровадження та розповсюдження сталих практик співіснування – а саме, встановлення електричних огорож на малих локальних господарствах (пасіки/ферми) для захисту від нападів диких тварин (вовк, ведмідь, рись). Завданням проєкту є збереження ведмедя та рисі, яких в Україні залишилося 300 і 500 особин відповідно, та збільшення рівня обізнаності про великих рідкісних хижаків серед цільових груп – туристи, мисливці, пасічники, лісники тощо.

Рішення:

Дослідження стану популяцій рисі, вовка та ведмедя проводились у 4 областях Українських Карпат та 6 областях Українського Полісся на основні індивідуальних знахідок експертів (більш ніж 2000 стандартизованих записів) та на основі оцінки чисельності популяцій видів у природоохоронних територіях та даних з мисливських угідь.

Оцінки чисельності популяції великих хижаків була проведена на основі зібраних даних у землекористувачів або власників земель у 10 областях, що охоплюють всю територію Українського Полісся та Українських Карпат. 

Оцінка поточної практики управління великими хижаками була розпочата з експертної місії до 4 пілотних територій – 2 національні природні парки та 2 лісництва у Львівській та Закарпатській областях. 

Вибір фермерів та бджолярів, для яких було інстальовано електричні огорожі, був проведений на основі аналізу карти конфліктів між людиною і дикою природою. 

Комунікаційна стратегія розроблена в структурі напрямку “дика природа” WWF-Україна. Вона включає заходи, передбачені в структурі проєктів COCO, Euro Large Carnivores, співпрацю з корпоративними партнерами “Моршинська” та “Мавка”, а також включає заходи, що поєднують їх зі структурою проектів OBWIC та Savegreen. Підвищено рівень обізнаності щодо рідкісних великих хижих тварин, наголошено на важливості вивчення ведмедя, рисі та вовка, як індикаторів якості дикої природи, наведені різні приклади та історії мирного співіснування людей з дикими тваринами.

Результат:

У відповідності до зібраних даних з офіційних статистичних джерел, в Україні налічується 379 ведмедів, 1172 вовків і близько 563 рисей. 

Ці результати були включені до розробки Національного плану дій зі збереження рисі євразійської та вдосконалення такого ж документу для ведмедя бурого. Плани дій містять аналіз динаміки великих хижаків за останні 10 років. 

Для вирішення конфліктів між людиною та дикою природою протягом 19-20 років було встановлено 16 електричних огорож для захисту пасік від нападу ведмедів та захисту високогірних ферм від нападу з вовків, рисей та ведмедів. Аналіз ефективності електричних огорож показав, що з моменту їх встановлення, великими хижаками не було завдано збитків майну бджолярів та фермерів.

У рамках проєкту знято три відеоролики. Їх мета – підвищити рівень толерантності до великих хижаків, а також підвищити рівень знань щодо сталих практик співіснування з ведмедями, вовками та рисями.

Також створено календар на 2020 рік “У співжитті з ведмедем” – про правила поведінки людей на території, де проживають ці тварини, а також можливості співіснування з ними. 

З метою запобігання конфліктів ведмедів з туристами, місцевими жителями, збирачами ягід та грибів, – адаптовано інформаційні плакати. 21 інформаційний стенд стоятиме на початку найпопулярніших туристичних маршрутів у природоохоронних зонах, лісництвах тощо.

Категорія: Платнета

Претендент:

WWF-Україна

wwf logo

Про компанію:

Основні напрямки діяльності WWF-Україна, це — охорона лісів, водойм, збереження видів флори та фауни, зміна клімату тощо. Місія WWF-Україна полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем та побудувати майбутнє, у якому людина та природа будуть жити у гармонії.

Цілі Сталого Розвитку

GOALS_Ukr-15
GOALS_Ukr-17

Партнери

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

Осмолодський лісгосп

Вигодський лісгосп

ГО «Асоціація вівчарів»

фермерське господарство “Полонина маковиця”

ТМ “Мед Карпат”

Карпатський біосферний заповідник

Карпатський національний природний парк

Рівненський природний заповідник