Дніпро – місто мехатроніків

Період впровадження проєкту:
Січень – листопад 2021 р. – відкриття лабораторій мехатроніки в школах у партнерстві з міською владою
З 2019 р. – відкриття лабораторій мехатроніки в Дніпрі на базі НТУ «Дніпровська політехніка»
Із 2016 р. – популяризація мехатроніки у рамках інженерного шоу Interpipe TechFest
Завдання:
Повернути інженерію на порядок денний українського суспільства, зробити технічні спеціальності знову популярними, створити точки взаємодії між бізнесом і навчальними закладами, забезпечити потік студентів на технічні спеціальності, а потім – на сучасне виробництво.
Зараз робочий процес на великих підприємствах максимально автоматизовано. Щоб керувати та обслуговувати сучасне обладнання та лінії, потрібні відповідні технічні спеціалісти. Але інженерні спеціальності поки що залишаються аутсайдерами серед професій, які обирають абітурієнти. У 2020 р. заявки на вступ до вишів подала 191 тисяча випускників, з них на інженерні спеціальності – лише приблизно 18%. Майбутні студенти активно обирали правові, управлінські, гуманітарні та IT-спеціальності, залишаючи поза увагою технічні.
Крім того, щороку зростає кількість студентів, які навчаються за кордоном. За даними центру кар’єрного розвитку Stud-Point вже у 2015–2016 рр. 70 тисяч українців пройшли навчання за кордоном, переважно в Європі. Але повертаються додому не більше 20%.
Молодь переважає і серед населення, що хоче виїхати з країни. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», покинути Україну хочуть 27% респондентів, більшість з них – це українці від 18 до 25 років (52%).
Рішення:
Створити екосистему навчання сучасної технічної дисципліни – мехатроніки – у м. Дніпро.
П’ять років тому ІНТЕРПАЙП поставив перед собою мету – заохотити підлітків та молодь до інженерних професій. У 2016 році було проведено перший Interpipe TechFest — єдине велике інженерне шоу в Україні. Одним з елементів цього фестивалю стали змагання з мехатроніки. Так компанія почала розвивати серед студентів та школярів напрямок мехатроніки – дисципліни, яка об’єднує електрику, механіку та сучасні технології. Стратегічним партнером стала «Дніпровська політехніка», найкращий технічний ВНЗ області.
У 2018 році за ініціативи компанії та за підтримки вишу стартувала освітня програма для школярів та студентів професійно-технічної освіти Interpipe Mechatronic Lab.
У травні 2019 р. ІНТЕРПАЙП спільно з НТУ «Дніпровська політехніка» відкрили лабораторію мехатроніки з німецьким обладнанням Fischertechnik для навчання школярів.
У лютому 2020 року на базі Дніпровської політехніки відкрилася друга лабораторія мехатроніки. Новий навчальний простір оснащено тренажерами німецької компанії FESTO, що спеціалізується на розробленні навчального обладнання для шкіл і вишів по всьому світу. Лабораторія призначена для практичних занять студентів Дніпровської політехніки, коледжів, технікумів і профтехучилищ.
За кілька років існування програми Interpipe Mechatronic Lab навчання в ній пройшли вже 500 школярів та студентів. Якщо у 2018 році мехатронікою зацікавилося 36 підлітків, то у 2021 році спеціальний курс опанували вже 150. Кожен навчальний курс триває два місяці, а наприкінці сезону команди змагаються за звання найкращої та цінні призи у фіналі. У 2021 р. через пандемію коронавірусу весь сезон повністю пройшов в онлайн-форматі з лекціями, практичними завданнями та дистанційним підключенням до конструкторів.
У жовтні 2020 р. за підтримки ІНТЕРПАЙП на базі «Дніпровської політехніки» вперше провели Всеукраїнський фінал з мехатроніки у межах змагань World Skills. Це – своєрідна олімпіада, але серед студентів та молодих профі у робітничих спеціальностях. Щороку список професій, за якими відбувається турнір, розширюється, і мехатроніка – одна із найсучасніших дисциплін.
Щоб зробити навчання мехатроніці доступнішим для дітей, ІНТЕРПАЙП ініціював відкриття перших лабораторій мехатроніки в школах Дніпра. Так, у 2021 р. вже відкрито 2 лабораторії мехатроніки у школах Дніпра (гімназія №3, середня школа №129), також готується відкриття ще 2 лабораторій (школи №138 і №139). Міська влада взяла на себе ремонти у класах, ІНТЕРПАЙП – закупівлю техніки та обладнання, «Дніпровська політехніка» – додаткову підготовку вчителів.
Результат:
За підтримки ІНТЕРПАЙП створено екосистему для сучасної технічної освіти у Дніпрі:
- 2 сучасні лабораторії в «Дніпровській політехніці»
- 4 лабораторії в школах Лівого берега Дніпра (навчатися туди приходять й учні сусідніх шкіл)
- Приблизно 1000 школярів вивчають мехатроніку у шкільних лабораторіях
- 500 студентів та школярів пройшли програму Interpipe Mechatronic Lab
- Щорічно проходить Всеукраїнський фінал WorldSkills Ukraine з мехатроніки серед команд-фіналістів різних областей
Категорія: Суспільство
Претендент:
ІНТЕРПАЙП

Про компанію:
ІНТЕРПАЙП – українська промислова компанія, виробник сталевих труб і залізничної продукції. Компанія входить у топ-10 найбільших у світі експортерів безшовних труб, а також у топ-5 найбільших світових виробників суцільнокатаних залізничних коліс. Продукція ІНТЕРПАЙП постачається у більш ніж 80 країн світу через мережу торговельних офісів на ключових ринках: в Україні, Європі, СНГ, Північній Америці (США) та на Близькому Сході. Компанія має дивізіональну структуру. До її складу входять сталевий, трубний та залізничний дивізіони. Якість продукції контролюється на всіх етапах – від виплавки сталі до виробництва готової продукції.
Цілі Сталого Розвитку



Партнери:
Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, НТУ «Дніпровська політехніка»